+48 509 186 566
 jogaolek@gmail.com

 

JOGA OK STUDIO

ul. Łukasiewicza 37a

35-604 Rzeszów

 

Wpłaty gotówką na recepcji lub na rachunek:

Strefa SI Aleksander Konopek, Mbank 70 1140 2004 0000 3202 5121 4843

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

11 czerwca 2021

O JODZE

Tradycja jogi pochodzi ze starożytnych Indii i została przedstawiona w formie systemu pracy z ciałem i umysłem przez legendarnego mędrca Patanjalego w starożytnym tekście pt. “Jogasutry”.

 

Obecnie najpopularniejszą formą praktyki jogi są ćwiczenia fizyczne - praktyka asan, czyli ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała jako forma treningu funkcjonalnego albo stretchingu służące do poprawy sylwetki lub wzmocnienia całego ciała. Praktyka może mieć charakter mniej lub bardziej dynamicznych ćwiczeń. 

 

Do praktyki jogi zaliczamy także pranajamę - czyli praktykę pracy z oddechem, której celem jest podniesienie poziomu energii i uspokojenie umysłu poprzez sekwencje kontrolowanych wdechów wydechów i zatrzymań oddechu. Może być stosowana jako wstęp do medytacji lub jako samodzielna forma relaksacji.

 

Medytacja to praktyka polegająca na ćwiczeniu umysłu w taki sposób aby opanować natłok niepotrzebnych myśli i niepożądanej aktywności umysłu. Dzięki temu stajemy się mniej podatni na zmianę stanów emocjonalnych i stres. Mówiąc językiem informatyki zwalniamy zasoby naszego (proccesora) umysłu na bardziej potrzebne zadania.

 

Poprawa kondycji fizycznej jest jednym z celów jogi ale nie najważniejszym. Asany są jedną z dróg do osiągnięcia głównego celu jogi jakim jest “zatrzymanie poruszeń umysłu”. Joga jest procesem rozwoju i samodoskonalenia człowieka we wszystkich aspektach jego istnienia.

 

Współcześnie joga jest praktykowana w wielu formach m. in. joga metodą Iyengara, Ashtanga joga, Kundalini joga, Yin Yoga, Aerial joga...

 

Elementy jogi są również wykorzystywane w innych formach ruchu, praktyki uważności, medytacji i ćwiczeniach oddechowych.

 

Zobacz również:

 

Joga Iyengara            Aerial Joga